Gry i zabawy dla dzieci

4 March 2011 - 22:34 Brak komentarzy

Gry i zabawy dla dzieci

Na dobry początek zaprezentuję Ci dwie bardzo proste i coby nie mówić “wiekowe” zabawy dla dzieci, które nie wymagają żadnych skomplikowanych rekwizytów, żeby móc bawić się w nie z dzieckiem. Są tak doskonale pomyślane, że można również bawić się w nie wszędzie! Dziś przyjrzymy się z bliska zabawom: “szczęśliwy wybór” i “śmieszne miny”.

Szczęśliwy wybór

– potrzebujesz przynajmniej 2 osób do tej zabawy
Jest to zabawa, w którą można grać w domu, ogrodzie, w samochodzie i na lekcji. Nawet jeśli nazwa nic Ci nie mówi, podpowiem, że chodzi o przysłowiowe “kamień, nożyce, papier”.

Dwie osoby stają na przeciwko siebie. Jedna z nich liczy do trzech, a przy ostatniej cyfrze obydwoje uczestnicy pokazują rękami przedmiot, na który się uprzednio zdecydowali. Jeśli obydwaj pokażą tę samą rzecz, wówczas runda kończy się remisem. Przeważnie wygrywa jedna osoba, co odbywa się według następującego wzorca:
– kamień – dłoń zaciśnięta w pięść – wygrywa z nożycami (nożyce nie mogą rozciąć kamienia, a kamień tępi nożyce),
– nożyce – dwa palce pokazana na kształt rozłożonych nożyc, wygrywa z papierem (nożyce mogą rozciąć papier),
– papier – płaska dłoń zwycięża przed kamieniem (w papier można owinąć kamień).
Wówczas kiedy obydwaj gracze pokazują ten sam symbol, wówczas grę należy kontynuować.
Inny wariant tej zabawy polega na tym, że dwie grupy ustawiają się naprzeciwko siebie. W obrębie każdej z nich ustala się co członkowie będą pokazywać.
Możliwe są również inne tematy tej zabawy:
– lis, gęś, pokrzywa,
– ogień, woda, drewno,
– lew, mateczka, myśliwy.

Śmieszne miny

– potrzebujesz przynajmniej 2 osób do tej zabawy
Zabawa ta cieszyć będzie zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Nie chodzi tu o precyzję i szczegółowe ruchy. Dzieci koncentrują swoją uwagę na mimice swojej twarzy. Najmłodsze dzieci wykazują się przy tej zabawie talentem aktorskim.

Gra ta podobnie jak poprzednia, może być przeprowadzona w prawie każdej sytuacji. Dwóch uczestników zabawy staje lub siada na przeciwko siebie, spogląda sobie w oczy i zaczyna robić śmieszne miny tak, ażeby rozśmieszyć przeciwnika. Pierwszy z uczestników zabawy, który się rozśmieje – przegrywa.
Do zabawy można wprowadzić różne jej warianty, np. przy pokazywaniu min nie można mrugać oczami, możemy też połączyć ruchy ręki ze śmieszną miną.
Mistrzami tej gry zostaną zapewne osoby, które mają odpowiedni dystans do siebie.

Bibliografia

1. J. Griesbeck, Zabawy uczące współzawodnictwa i wygrywania. Propozycje dla dzieci i młodzieży., Kielce 2007.
2. K.W. Vopel, Witajcie Oczy! Gry i zabawy ruchowe dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat., Kielce 1999.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.