Gry i zabawy dla dzieci

8 March 2011 - 00:01 Brak komentarzy

Gry i zabawy dla dzieci

W poprzednim wpisie dotyczącym zabaw dla dzieci, przedstawiłem bodaj najprostsze zabawy, które dodatkowo nie wymagają zbyt dużo ruchu. Dziś przedstawią Ci kolejne dwie zabawy dla dzieci, które na pewno pomogą w ich rozwoju. Dzisiejsze zabawy dla dzieci wymagają jednak więcej chęci i sprawności, żeby je przeprowadzić. W dalszej części artykułu omówimy zabawy: “równowaga na linie” i “starożytni rzeźbiarze”.

Równowaga na linie

– potrzebujesz przynajmniej 2 osób do tej zabawy
W zabawie tej chodzi nie tylko o przegrywanie i wygrywanie, ale również o zręczność i ćwiczenie reakcji. Głównym celem tej gry jest jednak dobra zabawa!
Gracze dobierają się najpierw w pary, po czym każdy staje na drewnianym klocku lub skrzynce po napojach, w odległości około 2,5 metra od siebie. Obydwaj uczestnicy trzymają w rękach linę i muszą teraz spróbować ściągnąć przeciwnika z “piedestału”. Lina powinna być trochę dłuższa niż odległość między graczami, aby można było odpowiednio ustąpić, gdy przeciwnik ciągnie za mocno.
Aby wygrać trzeba wykonać następujące czynności:
– nie wolno spaść z własnego podestu,
– nie wolno wypuścić liny z rąk,
– przeciwnika trzeba “sprowadzić na ziemię”.

Starożytni rzeźbiarze

– potrzebujesz przynajmniej 2 osób do tej zabawy, jednak w celu zwiększenia rywalizacji 4 osoby byłyby odpowiednią minimalną ilością uczestników
Jest to klasyczna zabawa z teatru improwizacji, którą można zaproponować, gdy uczestnicy dobrze się znają i mają do siebie zaufanie. Dzieci ćwiczą w tej zabawie formowanie rzeźb i umiejętności manualne.
Uczestnicy zabawy dobierają się w pary. W parze jedna osoba zostanie rzeźbiarzem, druga zaś rzeźbą przez niego wykonywaną. Rzeźba siada na podłodze, zamyka oczy i odpręża się. Zadaniem rzeźbiarza jest nadanie takiej formy jaką zapisał uprzednio na kartce, którą schował do kieszeni (na koniec druga grupa zgaduje co takiego rzeźbiarz wyrzeźbił). Zadaniem rzeźby jest utrzymanie kształtu jaki nadał jej rzeźbiarz, który musi obchodzić się z posągiem bardzo delikatnie, nie może wprowadzać swojego partnera zabawy w pozycje, które byłby dla niego zbyt trudne. Po odpowiednim wyrzeźbieniu posągu 2 grupa zgaduje co powstało, i teraz następuje zmiana ról – 2 grupa zaczyna rzeźbić. W drugiej rundzie rzeźbiarz zmienia się rolą z rzeźbą.

Bibliografia

1. J. Griesbeck, Zabawy uczące współzawodnictwa i wygrywania. Propozycje dla dzieci i młodzieży., Kielce 2007.
2. K.W. Vopel, Witajcie Oczy! Gry i zabawy ruchowe dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat., Kielce 1999.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.