Gry i zabawy dla dzieci

21 March 2011 - 21:13 Brak komentarzy

Gry i zabawy dla dzieci

Czas na kolejną porcję gier i zabaw dla dzieci, które możesz wykorzystać podczas czasu spędzanego razem z Twoją pociechą. Tak jak w poprzednich wpisach zaproponuję Ci 2 nowe zabawy, żeby móc w nie zagrać z dzieckiem, będą Ci potrzebne: hula-hop i zwykły kijek. Jedna z gier jest bardziej statyczna, druga dynamiczna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wypróbował obydwie. “Pantomima z kijem” i “wyścigowe hula-hop” to 2 gry, które dziś zaprezentuję.

Pantomima z kijem

– do tej zabawy wystarczą 2 osoby, ale im więcej tym lepiej
– w zabawę tą na pewno nauczą bawić się wszystkie dzieci powyżej 4 roku życia
Do tej zabawy potrzebował będziesz tylko i wyłącznie kijka, który wcześniej powinieneś przygotować. Gracze kolejno biorą kij i starają się pantomimicznie “coś” nim przedstawić. Ten z uczestników, który jako pierwszy odgadnie, co pokazuje osoba z kijkiem, otrzymuje jeden punkt.
Po 2 lub 3 pantomimicznych scenkach następuje zmiana osoby, która pokazuje przedmioty. Z uwagi na wiek dzieci, jeśli mamy do czynienia z młodszymi, którym trudno byłoby wymyślić coś nowego do pokazania, możemy przygotować zestaw takich przedmiotów (każdy wypisany na osobnej kartce). Dziecko losuje najpierw karteczkę z przedmiotem, a potem go pokazuje, jeśli pokaże tak, że ktoś odgadnie co jest pokazywane, także ta osoba, która pokazywała, otrzymuje jeden punkt.
Oto kilka przykładów tego co można przedstawić za pomocą kija:
– laska,
– teleskop,
– szczoteczka do zębów,
– kij hokejowy.

Wyścigowe hula-hop

– potrzebujesz przynajmniej 2 osób do tej zabawy
Podczas tej zabawy, dzieci uczą się określania odległości oraz mogą ćwiczyć różne pojęcia przestrzenne (u góry, na dole, do środka, na zewnątrz). Każdego uczestnika zabawy wyposażamy w hula-hop, po czym każdy uczestnik udaje się na linię startu. Na hasło “Start!” każdy kładzie hula-hop przed sobą w takiej odległości, żeby mógł do niego wskoczyć. Jeśli skok się udał i uczestnik znajduje się w środku hula-hop, musi je podnieść wzdłuż siebie aż nad głowę i rzucić przed siebie w kierunku linii mety (ale na taką odległość, żeby znów mógł do niego wskoczyć – wybijając się z dwóch nóg. Wygrywa osoba, która pierwsza “doskoczy” do linii mety, a hula-hop cały obwodem znajdzie się za tą linią.

Bibliografia

1. J. Griesbeck, Zabawy uczące współzawodnictwa i wygrywania. Propozycje dla dzieci i młodzieży., Kielce 2007.
2. K.W. Vopel, Witajcie Oczy! Gry i zabawy ruchowe dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat., Kielce 1999.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.