Gry i zabawy dla dzieci

5 April 2011 - 00:36 Brak komentarzy

Gry i zabawy dla dzieci

W tym artykule zajmiemy się zabawami, które są ciekawe i jednocześnie dają bardzo dużo satysfakcji uczestnikom. Poprzednio w grach i zabawach… ćwiczyliśmy gibkość, szybkość i pomysłowość, a dziś razem z naszymi pociechami potrenujemy spostrzegawczość i wyczucie przestrzeni nas otaczającej. Dziś omówię dokładnie zabawy: “Sokole oko” i “Strzelanie do tarczy”.

Sokole oko

– do tej zabawy potrzebujemy przynajmniej 5,6 osób (im więcej tym poziom trudności rośnie!)
– wiek uczestników: od 8 lat
Dzięki swojemu ostremu wzrokowi sokół może dostrzec najmniejszą zdobycz z bardzo dużych wysokości. Dziś będziemy testować, jak dobra jest spostrzegawczość u człowieka.
Wszyscy uczestnicy przed rozpoczęciem gry stają w kole i zanim jedna z nich opuści grono, trzeba ustalić zadanie jakie czeka na pierwszego śmiałka. Można przykładowo ustalić, że ktoś w kręgu zmieni coś w swoim ubraniu lub wyglądzie. Następnie gracz opuszcza pomieszczenie, po czym zostaje przeprowadzona ustalona zmiana. Później należy poprosić osobę stojącą na zewnątrz, żeby wykryła – co dokładnie zmieniło się wśród uczestników.
Oto kilka przykładów:
– dwóch graczy zmienia się swetrami,
– ktoś zakłada szal z szafy,
– ktoś rozpina guzik swojej kurtki,
– ktoś rozpuszcza włosy.
Z pewnością padnie wiele dobrych i przydatnych propozycji dotyczących zmian. Należy jednak uważać na to, aby grać uczciwie, aby “sokole oko” rzeczywiście mogło zarejestrować zmianę.

“Strzelanie” do tarczy

– w tą zabawę można bawić się samemu, jednak polecam do niej większe grono uczestników
– wiek uczestników: od 8 lat
Do celów tej zabawy potrzebna jest ściana (brama, mur, etc.), na której – tak jak przy rzucaniu strzałek do tarczy rysuje się duże koła, łącznie ze środkowym punktem. W odległości od sześciu do ośmiu metrów od tarczy staje pierwszy gracz, któremu np. szarfą trzeba zasłonić oczy. W wyciągniętej do przodu ręce trzyma on łyżkę kuchenną, którą musi spróbować trafić jak najdokładniej w środek. Im dalej jest od centralnego punktu, tym mniej punktów gracz otrzymuje.

Bibliografia

1. J. Griesbeck, Zabawy uczące współzawodnictwa i wygrywania. Propozycje dla dzieci i młodzieży., Kielce 2007.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.